Opis
Dane techniczne:
Przyłącze: gwintowane (NPT lub BSP)
Ciśnienie pracy: 20,7 bar (300 psi)
Medium: woda oraz inne ciecze obojętne
Temperatura pracy: -10°C/+120°C przy 20,7 bar (300 psi)
Wykończenie: zewnętrzna i wewnętrzna powłoka epoksydowa (FBE) zgodna z AWWA C550
Konstrukcja i montaż:
▪ mały otwór kryzy pozwala na odpowietrzanie instalacji w trakcie jej normalnej pracy ▪ pływak jest połączony z odpowietrznikiem za pomocą mechanizmu łączącego, który umożliwia pracę przy maksymalnym dopuszczalnym ciśnieniu w rurociągu ▪ pozycja montażu pionowa z pokrywą zaworu skierowaną do góry ▪
Zawory odpowietrzające do systemów przeciwpożarowych FIG.9701 przeznaczone są do odprowadzania powietrza, które gromadzi się w wysoko położonych punktach rurociągu. Mogą być wykorzystywane przy odpowietrzaniu pomp.
Zawór w sposób ciągły odprowadza powietrze z systemu, wypuszczając małe ilości powietrza, zanim pojawią się duże kieszenie powietrzne. W wielu instalacjach stałe nagromadzenie powietrza w rurociągu (brak zaworów do odpowietrzania) powoduje powolne zmniejszanie się przepustowości a nawet mechaniczne uszkodzenia rurociągu będące skutkiem znacznych skoków ciśnienia spowodowanych sprężaniem i rozprężaniem uwięzionego powietrza. Innym niekorzystnym zjawiskiem jest szybkość postępowania procesu korozji rurociągów wykonanych ze stali. Powietrze uwięzione w rozgałęzieniach instalacji tryskaczowych może generować fałszywe alarmy pożarowe przy stanowiskach kontrolno-alarmowych (falowanie klapy zaworu). Zawory odpowietrzające powinny być montowane w wysoko położonych punktach rurociągu. Urządzenie należy zamontować w pozycji pionowej na rurociągu, z dodatkowym zaworem odcinającym zainstalowanym poniżej umożliwiającym konserwację. Nad zaworem odpowietrzającym powinna pozostać przestrzeń zapewniająca wentylację. Zalecane jest przygotowanie odwodnienia.
Zawory odpowietrzające mogą być wyposażone w różne rozmiary kryz. Kryzy dobierane są pod kątem optymalnej pracy w danym zakresie ciśnienia roboczego, zapewniając maksymalną wydajność odpowietrzania.
Każda instalacja tryskaczowa typu mokrego powinna być odpowietrzana za każdym razem, kiedy jest napełniana.
Dostępne wersje oraz zakres certyfikacji należy konsultować z działem technicznym. Konstrukcja i materiały mogą ulec zmianie bez powiadomienia.