Pierwsze uruchomienie dozownika środka pianotwórczego FireDos FD 6000/3-PP-S

30 czerwca braliśmy udział w uruchomieniu instalacji dozowania środka pianotwórczego.

Miejsce instalacji to nowe hale magazynowe firmy Raben w Robakowie, koło Poznania.

Wysokość regałów w halach 12 m. Urządzenie dozujące to model FD 6000/3-PP-S (Q maks 6000 l/min, 3% dozowanie) wyprodukowany przez firmę FireDos. Wyposażone zostało w linię powrotną, urządzenie pomiarowe natężenia przepływu wody gaśniczej oraz przepływomierz dla pomiaru środka gaśniczego z zaworem nadmiarowym.

Dozownik “zasila” dwie sekcje wodne-pianowe (zawory alarmowe Victaulic) wyposażone w tryskacze z ampułkami.

Środek pianotwórczy firmy Fomtec AFFF 3×3 ARC (nieniutonowska ciecz o lepkości ≤ 2400 mPas) w ilości 2800l, umieszczony w specjalnym zbiorniku wykonanym z laminatu. Jak widać na zdjęciach, bardzo mała przestrzeń pozostająca do dyspozycji wykonawcy tej instalacji, został dobrze zagospodarowana. Dla celów testowych przygotowano specjalny kolektor i wyprowadzenie czterech nasad strażackich 75 na zewnątrz budynku.

W trakcie pierwszych uruchomień maksymalną wydajność, którą udało się uzyskać wypuszczając wodę przez 4 węże strażackie 52 to ok.5800 przy 10-12 barach! Jednakże taka wydajność i ciśnienie dla ludzi nieprzeszkolonych może być poważnym zagrożeniem. W trakcie testów wykonaliśmy pomiary przepływu wody i ilości dozowanego środka pianotwórczego. Dzięki wyposażeniu urządzenia w linię powrotną odbyło się to bez konieczności dodawania środka pianotwórczego do wody. Pomiary były wykonywane dla przepływów Q=6000 l/min i Q= 500 l/min.

W trakcie testów najbardziej widowiskowym elementem było wyrzucanie dużej ilości wody (100 l/sek.) ze ściany budynku.